قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
حمل و نقل کالا

حمل و نقل در صادرات و واردات

از مهمترین فعالیتها در حوزه ی تجارت، حمل و نقل کالا است که نقشی حیاتی در صادرات و واردات دارد. جا به جایی کالا به طور معمول میتواند از طریق جاده یا ریل راه آهن، هوایی و یا از طریق کشتی انجام گیرد.

هنگامی که شخص کالای مورد نظر خود را در کشور تولید کننده یا ارائه دهنده خریداری میکند، نیاز دارد بداند که از کدام راه، حمل و نقل ایمن تر و به صرفه تری داشته باشد. هر شیوه ی حمل و نقل میتواند متناسب با نوع کالا یا شرایط موجود انتخاب گردد. به عنوان مثال اگر راه زمینی برای کشور مقصد و مبدا وجود نداشته باشد ناچارا باید راه هوایی یا دریایی انتخاب گردد. یا در مثال دیگر یک کالای حساس نیاز دارد در سریع ترین زمان ممکن جا به جا گردد و به همین منظور راه هوایی بهترین گزینه میتواند باشد.

 

حمل و نقل

 

راه های مختلف حمل و نقل کالا

راه هوایی: کالا توسط هواپیما یا هلیکوپتر به فرودگاه های دارای کارگو در کشور مقصد فرستاده میشود. از ویژگی های بارز  حمل و نقل هوایی امنیت بسیار مطلوب، سرعت جا به جایی بالا، دقت زیاد در انتقال محموله های وارداتی و سلامت بار است.

با این وجود به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل هوایی، بیشتر کالاهایی که از این طریق انتقال می یابند یا اورژانسی هستند یا فساد پذیری بالایی دارند و یا دارای حجم بسیار کوچکی می باشند. یک مجموعه ی بازرگانی موفق که بتواند شما را در قواعد و قوانین حمل و نقل هوایی راهنمایی کند باید علاوه بر داشتن قراردادهای معتبر با ایرلاین های جهانی، دارای مدارک بین المللی مهم نیز باشد.

کالاهایی که از طریق هوایی حمل می شوند باید شرایط زیر را داشته باشند:

۱- دارای مجوزهای گمرکی از کشور مبدا و پیرو مقررات گمرک مقصد باشد.

۲- قوانین و مقررات باربری متناسب با نوع کالا رعایت شده باشد.

 

راه دریایی: این نوع حمل و نقل بسیار مناسب کشورهایی است که مرز میان آنها آب است. امروزه به وسیله های مختلف مانند کشتی، لنج یا بارج، کالاها از طریق دریا وارد گمرک ایران میشوند. اغلب بارهایی که با حمل و نقل دریایی جا به جا میگردند، کالاهای سنگین و حجیم هستند زیرا این روش انتقال برای وارد کننده به صرفه تر و ایمن تر است. برای این منظور می توان کشتی را رزرو، چارتر یا اجاره کرد. کالاهای خشک، مایع، یخچالی و حتی فاسد شدنی را میتوان با کشتی حمل کرد.

راه زمینی: قدیمی ترین راه حمل و نقل راه زمینی است که میتواند با وسایل نقلیه باربری مانند کامیون و تریلی یا از طریق راه آهن انجام گردد. این شیوه ی حمل و نقل، نسبت به سایر موارد، کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر است. کالاها از هر نوع که باشند، مخصوصا کالاهای ارسالی از اروپا با ورود به گمرک مرزی ایران، به راحتی با وسایل حمل و نقل داخلی قابل ترانزیت به محل خریدار هستند.

 

راه های حمل و نقل

 

بارنامه چیست؟

هنگامی که کالایی جهت صادرات یا واردات بین اشخاص حقیقی یا حقوقی تغییر مالکیت میدهد، برای حمل و نقل آن، بارنامه صادر میگردد. این سند حاوی اطلاعات لازم از جمله نوع و میزان بار، هزینه های حمل و بیمه، کشورهای مبدا و مقصد، اطلاعات مربوط به وسیله ی حمل و نقل و غیره است. در هنگام ترخیص کالا، ارائه بارنامه الزامی است.

 

تعیین بهترین گزینه ی حمل کالا و آگاهی از شرایط و مقررات حاکم، در گرو داشتن دانش و تجربه ی زیاد است. بازرگانی آرنیکا توانسته است با توجه به تیم متخصص و حرفه ای که در اختیار دارد ، بهترین مشاور و انجام دهنده، کلیه ی مراحل صادرات و واردات از جمله حمل و نقل با کمترین هزینه و بالاترین سرعت و همچنین اخذ بیمه نامه های باربری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *